Angkor Wat, Kambodža

Viešbutėlyje pasiteiravome, kaip geriau pasigauti tuktuką rytdienos Angkoro tyrinėjimams. Mums tuoj suorganizavo (greičiausiai) giminaitį, kuris kitą rytą po pusryčių mūsų jau laukė. Šylančio ryto migloje išvažiavom iš centrinės Siem Reap dalies į platesnes gatves, pravažiavom prabangius resortus su atitvertomis teritorijomis toliau nuo miestelio šurmulio ir už  gerų 20 minučių pasiekėm įėjimą į šventyklas. 

Kadaise Angkor buvo khmerų imperijos sostinė. Šventyklos čia statytos pramaišiui veikiant induizmo ir budizmo įtakoms. Khmerų imperijai žlugus, šventyklų miestas buvo apleistas, pamirštas ir atrastas tik praėjus 500 metų. Iš viso Angkor archeologiniame parke yra apie 1000 šventyklų. Bendras vietovės plotas - apie 400 hektarų. 

Pirmoji mūsų aplankyta šventykla - didžiulis Angor Wat kompleksas. Nebuvom labai ankstyvi lankytojai, todėl prisijungėm prie jau nemažos minios turistų. Prie laiptų į aukščiau esančias galerijas formavosi eilės, tad kartais teko lukterėti. Kaip ir didžioji dauguma aplankytų šventyklų, Angkor Wat yra piramidės formos, simbolizuojančios induistų pasaulio centrą - šventąjį Meru kalną. 
Bayon šventykla išsiskiria palaimingai besišypsančiais milžiniškais Budos veidais. Iš viso jų šventykloje apie 200, bet tikslaus skaičiaus niekas nežino, nes dalis veidų nėra iki galo atkurti.
Baphoun šventykla - kruopščiai atstatytas trijų pakopų šventyklų kalnas (kažkada šį projektą vadino didžiausia pasaulyje dėlione). Nuo jos viršaus atsiveria vaizdas į Angkor Thom.
Ta Keo šventykla - neužbaigtas vienuolikto amžiaus statinys iš smiltainio. Ant 22 metrų aukščio piramidės pastatyti penki mažesni šventovių bokštai (prasat). Užlipus stačiais laiptais nuo piramidės viršaus matyti aplinkinės džiunglės.
Ta Phrom - Laros Kroft išgarsinta medžiais apaugusi šventykla. Daugelyje šventovės vietų storos medžių šaknys tvirtai apsivijusios pastatų šventyklos sienas, o nemaža dalis vis dar užversta akmenų luitais. 
Paskutinė - Banteay Kdei šventykla. Turbūt jaukiausia šventykla su daugybe klaidžių užkaborių. Vienoje iš patalpų sutikome labai mielą senučiukę ir už nedidelę auką iš jos įsigijome raudono siūlo apyrankes. 

Po tokios intensyvios programos jautėmės pavargę. Net angliškas terminas yra šventyklų nuovargiui apibūdinti ("templed out"), kai dėmesys atbunka ir visos šventyklos tampa viena į kitą panašios. Po didžiulę teritoriją galėtum klaidžioti savaitėmis, ir tai visko nepamatytum. Įspūdingiausia neabejotinai Ta Phrom - vieta, kur gamtos ir žmogaus nebyli kova (ir jos laimėtojas) geriausiai matyti. Antra pagal įspūdį - Bayon su savo romiais akmeniniais veidais. O apskritai geriausia pabėgti iš žymiausių šventyklų į nuošalesnius kampelius. Ramybės ir paslapties apsuptyje pasijunti tikru tyrinėtoju, klaidžiojančiu užkaboriais, besiropščiančiu per užverstus akmenis, lendančiu pro niekur nevedančias duris. Akimirkos vienumoje tarp griuvėsių pačios įsimintiniausios.

Comments