Tonle Sap ežeras, Kambodža

Tonle Sap - didžiausias ežeras visoje pietryčių Azijoje ir svarbus gėlo vandens šaltinis Kambodžai. Liūčių sezonu ežero ilgis siekia 250 km., plotis - apie 100km, bet sausuoju periodu jis smarkiai susitraukia ir nusenka. Iš žvejybos Tonle Sap ežere pragyvena apie 3 mln. kambodžiečių. Dalis jų gyvena tiesiog ant vandens, taip sukurdami nedideles bendruomenes - plaukiojančius kaimus. Greičiausiai ir patogiausiai pasiekiamas kaimas iš Siem Reap yra Chong Khneas.

Ežero prieigose išsirikiavusių valčių gausa rodo, kad turizmas irgi tapęs nemenku pragyvenimo šaltiniu. Už plaukimą į kaimą susimokėjome, tačiau tuo piniginės reikalai nesibaigė. Prie mūsų valties nuolat priplaukdavo atkaklūs prekeiviai, ištisai siūlė pirkti tą ar aną ar tiesiog užsukti į parduotuvę ir parūpinti "ryžių vaikams" (dėl įkyraus zyzimo kilo abejonė, ar tikrai) už neįtikėtinai užkeltą kainą. Nuolatinė pardavėjų apgultis sumenkino ramaus pasiplaukiojimo, kurio tikėjomės, įspūdį. 

Stebėtina, kaip žmonės prisitaiko gyventi ant vandens. Matėme mokyklą ir plūduriuojančią krepšinio aikštelę, bažnyčią, parduotuvę, gardą su kiaule. Plaukiant pro kaimą iš lėto vėrėsi žmonių gyvenimas mažyčiuose nameliuose, labiau primenančiuose laikinas pašiūres, o ne nuolatinį būstą. Rudame vandenyje turškėsi vaikai, moterys skalbėsi, namų prieigose vyrai krapštinėjo tinklus. Prie kiekvieno namo būtinai buvo pririšta bent viena valtis. Kai kur prie namų ant nedidelio plausto buvo išrikiuoti augalų vazonai - matyt, daržas.

Žiūrėdamas į tokią skurdžią buitį iš naujo įvertini savo paties gyvenimo patogumą.

Comments